HEROINAS


Istorija
 
 Heroinas priklauso opiatų grupei. Opiatai malšina skausmą, juos skiria gydytojai. Opiatai yra gaminami iš opijinių aguonų. Heroinas yra gaminamas iš morfino, bet heroinas yra 2 kartus stipresnis. Heroinas buvo morfino pakaitalas. Prie morfino greitai priprasdavo žmonės, todėl vietoj jo buvo pradėtas vartoti heroinas. Deja, medikai dar labiau apsiriko. Žmonės pradėjo daug greičiau priprasti prie heroino, negu prie morfino. Praėjusio amžiaus pabaigoje, dar nežinodami, koks pavojingas šis narkotikas, morfijų bei visokius tepaliukus, pagamintus jo pagrindu, gydytojai išrašydavo pacientams kaip universalų raminamąjį vaistą. Dėl to 1903m. JAV 3proc. gyventojų buvo užkietėję narkomanai, beviltiškai priklausomi nuo morfijaus. Įdomu, kad dažniausiai tai buvo nieko neįtariančios namų šeimininkės. Dar ir dabar heroinas kartais yra skiriamas žmonėms sergantiems neišgydomomis ligomis pvz.: vėžiu.

Išvaizda

Grynas heroinas-balti milteliai. Gryno heroino gatvėse neįmanoma gauti, nes nuo jo mirštama per kelias minutes. Jis yra maišomas su įvairiais milteliais pvz.: kofeinu, miltais, kreida. Heroinas yra parduodamas mažais popieriaus pakeliais.
Heroinas
Heroinas
Heroinas

Vartojimas
 
Galima uostyti.
Galima rūkyti (heroinas sumaišomas su tabaku ir rūkomas kaip cigaretės).
Heroinas yra padedamas ant folijos ir yra kaitinamas žiebtuvėlio arba žvakės pagalba. Išsiskyrę dūmai yra įkvepiami pro šiaudelį. Toks heroino vartojimo būdas yra vadinamas "vytis drakoną" (plonos dūmų juostos yra panašios į drakono uodegą).
Heroiną galima leistis. Tai pavojingiausias ir stipriausias būdas. Heroino milteliai yra maišomi su vandeniu ir po to šis skystis yra kaitinamas arbatiniame šaukštelyje. Po to šis skystis yra sutraukiamas į švirkštą. Heroino poveikis stipriausiai juntamas tada, kada jis yra leidžiamas į veną. Dar heroiną galima leistis ir į raumenį ar po oda. Leidžiantis heroiną ant rankų venų lieka randai. Kada narkomanas nebeturi sveikos venos ant rankų kur jis galėtų susileisti sau narkotikų jis pradeda leistis sau į kirkšnies venas, netgi akis, krūtis ar penį.

Poveikis

Heroinas yra depresantas. Jis veikia kaip raminamieji. Heroinas slopina nervų sistemą, refleksus. Vartojant heroiną sulėtėja širdies veikla, kvėpavimas; žmogus gali pradėti dusti. Vartojant heroiną užplūsta laimės, šilumos, snaudulio, atipalaidavimo banga. Pirmą kartą vartojant herą žmogus gali pasijusti blogai, ypač jei leidžiasi į veną. Susileidus heroino, parausta oda, išdžiūsta burna, apsunksta galūnės. Vėliau vartotojas pereina i pusiau sąmoningą būseną, kada sunku mąstyti ar ka nors daryti.

Šalutinis poveikis

Žmonėms dažnai vartojantiems heroiną kas kartą reikia vis daugiau didinti dozę. Tapęs priklausomu, žmogus ieško naujos dozės kas kelias valandas. Organizmui ilgiau negavus heroino prasideda sunkūs abstinencijos požymiai pvz.: drebulys, purto šaltis, prakaitavimas, atsiranda nerimas, kaulų ir raumenų skausmas, pašiurpsta oda, vėliau prasideda pykinimas, kojų ir rankų traukuliai. Ryškiausiai tai pasireiškia tarp 48 ir 72 abstinencijos valandos. Viskas praeina maždaug po savaitės. Praėjus abstinencijos požymiams dar išlieka labai didelis psichinis potraukis narkotikams. Heroino vartotojai rizikuoja užsikrėsti hepatitu (kepenų liga, kuria galima užsikrėsti per kraują); ŽIV (žmogaus imunodeficito virusas), kuris sukelia AIDS. Nuolat vartojant heroiną gresia venų trombozė, širdies ir kepenų ligos, dėl negilaus kvėpavimo bei prastos sveikatos dažnai sergama plaučių uždegimu. Didžiausia perdozavimo tikimybė yra pradedantiesiems ir tiems, kurie laikinai buvo atpratę nuo heroino. Anksčiau vartojęs ir laikinai atpratęs žmogus suvartoja ankstesniąją dozę ir taip atpratęs organizmas yra perdozoujamas. Perdozavimas gali liūdnai baigtis. Perkant heroiną niekada nežinai kokio grynumo jis yra, todėl irgi yra grėsmė perdozuoti. Heroiną lengva perdozuoti vartojant kartu su alkoholiu arba kitais depresantais. Jei žmogus perdozuoja jis gali prarasti samonę, jam gali prasidėti koma arba netgi mirti. Jei pamatėte, kad koks nors žmogus perdozavo hero, reikia greitai iškviesti greitąją medicinos pagalbą ir vežti į ligoninę. Ten jam bus suleisti vaistai, kurie neutralizuos heroino poveikį.

Gydymas

Latvijoje, vienintelėje iš Baltijos šalių, narkomanų gydymui naudojamas "Naltexon" (NTX) implantacijos metodas. Heroino antagonistas NTX visiškai išstumia narkotiką iš žmogaus organizmo, pats užpildydamas visus receptorius, audinius ir kraują. NTX ilgai išbūna organizme, ir jeigu ligoniui netikėtai pavyktų pavartoti narkotikų, jis nepajustų jokio kaifo. Heroinas virstu paprasčiausiu vandeniu. NTX vartojamas implanto forma: ligoniui sutikus implantas 2 mėnesiams įsiuvamas jam po oda. Šį preperatą galima vartoti, net jei pacientas serga ŽIV ar hepatitu C. Ši gydymo forma paprasta ir efektyvi- nereikia kasdien kontroliuoti ligonį. Tiesa, gydymo laikotarpiu reikalinga aktyvi artimųjų psichologinė pagalba. Prieš NTX implantaciją, pacientas turi būti detoksikuotas t.y. organizmas turi būti išvalytas nuo heroino. Tai galima padaryti keliais būdais. Jeigu artimieji gali visą parą stebėti pacientą, tai galima atlikti namuose, vartojant gydytojo skirtus vaistus. Kitas būdas- atlikti detoksikaciją stacionare. Latvijos narkologijos centre detoksikacija trunka 4-5 dienas. 1 para Lietuvos piliečiams kainuotų 160lt. Yra ir ultragreitos detoksikacijos metodas, panaudojant bendrąją narkozę, trunkantis 6-7 valandas. Pagreitinta detoksikacija kainuoja 2900 Lt, NTX implantavimas 1200 lt. NTX- panaikina fizinį, bet ne psichinį heroino poveikį.

Apytikslė kaina

Didmeninė vieno gramo heroino kaina (jei perki daugiau kaip 5g) 30- 40 JAV dolerių. Gatvės prekeivis už vieną dozę (0,02-0,04g.) prašo 30-50lt. 1 Čekis kainuoja apie 20-30lt.

Specifiniai požymiai ir ženklai
 
Požymiai: stipriai susitraukę akių vyzdžiai; mieguistumas; prakaitavimas; traukuliai; adatų žymės; kraujo dėmės ant drabužių.
Ženklai: švirkštai ir adatos; aliuminio folijos gabalėliai; sulenkti, aprūkę šaukštai; popieriaus vokeliai; guminė žarnelė arba diržas (jie naudojami venai užveršti); kruvina vata.