KOKAINAS


Istorija
 
Kokainas yra išgaunamas iš kokakmedžio lapų. Kokakmedžiai auga Pietų Amerikos kalnuose. Kokakmedžio lapus Amerikos indėnai kramto jau 4000 metų. 1885m. buvo sugalvotas būdas kaip ištraukti kokainą iš kokakmedžio lapų. Kokainas staigiai paplito ir Europoje, kaip stimuliuojanti ir tonizuojanti medžiaga. Vienu metu iš kokaino buvo pagamintas gėrimas pavadinimu "Andželo Mariano tonizuojamas vynas". Aštuntajame dešimtmetyje jis tapo populiarus tarp turtingųjų žmonių, nes buvo labai brangus. Vyną su kokainu gyrė netgi Popiežius. Medicinoje kokainas buvo naudojamas kaip vaistas nuo visų ligų: operuojant- vietinei anestezijai, vaikams- nuo dantų skausmo lašai su kokainu. Kokaino būdavo galima nusipirkti kiekviename Amerikos prekybos centre. Iki 1903m. viename buteliuke "Coca Cola" buvo 60mg kokaino. Kokos lapų ekstraktas ligi šiol vartojamas jos gamybai, bet narkotikai pašalinti. 1910m. medikai pastebėjo pirmuosius nosies gleivinės pažeidimus, o 1912m.- pirmuosius 5000 mirusių žmonių. 1914m. jis buvo pripažintas kenksmingu sveikatai ir uždraustas. Tai pirmasis uždraustasis narkotikas.
Buvo atliktas eksperimentas. Žiurkėms davė neribotą kiekį kokaino ir maisto, bet skirtinguose narvelio pusėse. Kelis kartus pauosčiusios narkotiko, žiurkės nebeatsitraukė nuo kokaino, kol nenudvesė iš bado.

Išvaizda

Maži, balti, blizgantys kristalėliai.
Kokainas
Kokainas
Kokainas

Vartojimas
 
Kokainas yra paberiamas ant lygaus stiklo ir su skutimosi peiliuku padalinamas į dvi lygias dalis, tada padaromos dvi plonos linijos. Po to yra paimamas ir susukamas banknotas. Per vieną nosies šnervę yra įtraukiama viena kokaino linija, per kitą-kita. Kokainas per nosies gleivinę patenka į kraują.
Kokainas yra švirkščiamas į veną.
Kokainas yra įtrinamas į dantenas.

Poveikis

Kokainas yra stiprus nervų stimuliantas. Jo poveikis yra truputį panašus į amfetamino poveikį. Sušniaukus dozę, pirmiausia "užsimarina" nosis. Staigiai juntama euforija, energijos ir pasitikėjimo savimi antplūdis. Tuo metu padažnėja kvėpavimas, širdies ritmas, pakyla temperatūra ir kraujo spaudimas. Gali pykinti. Kokaino poveikis trunka apie 30 minučių. Po to žmogus jaučiasi labai pavargęs, prislėgtas. Norėdamas nugalėti blogą nuotaiką, vartotojas turi padidinti kokaino dozę. Kokainas ir amfetaminai vienas kitą stiprina.

Šalutinis poveikis
 
Prie kokaino greitai priprantama psichologiškai. Dažnai kokainą vartojantys žmonės jaučia nemigą, stiprų nerimą, persekiojimo maniją, liguistumą, išsekimą, prasideda psichozės, haliucinacijos. Įtraukiant kokainą į nosies ertmę, galima pažeisti nosies gleivinę ir taip sukelti kraujavimą. Kokaino vartotojai nuolat šnarpščia. Kokaino ir heroino mišinys yra dar labiau pavojingesnis už gryną kokainą, nes vartojant tokį mišinį galima iškart priprasti prie dviejų stiprių narkotikų. Nuo kokaino perdozavimo miršta labai daug žmonių. Žmonės, sergantys širdies liga ar hipertenzija, gali mirti dėl širdies veiklos sutrikimo ar kraujo išsiliejimo į smegenis. Kadangi kokainas trugdo neuronams perduoti informaciją, patekęs į akis gali sukelti aklumą. Kokainas ir amfetaminai vienas kitą stiprina, todėl lengvai galima perdozuoti.

Apytikslė kaina
 
1 gramas- 160 litų.

Specifiniai požymiai ir ženklai
 
Požymiai:energijos padidėjimas; padažnėjęs pulsas; išsiplėtę vyzdžiai; nuo ryškios šviesos skaudančios akys; depresija.
Ženklai: veidrodis arba stiklo šukė; skutimosi peiliukai; susukti banknotai; susukti aliuminio folijos lapeliai; šiaudeliai; balti milteliai; popieriaus vokeliai; šaukštai; švirkštai ir adatos (jeigu kokainas yra ledžiamas).