TOKSINAI


Istorija

Seniau mediciną studijuojantys studentai mėgo rengti eterio uostymo vakarėlius. Šiuo metu mūsų buityje yra naudojama daugybės įvairių uostymui tinkančių medžiagų. Tai įvairūs dezoderantai, klijai, dujos, benzinas. Šeštame dešimtmetyje klijus pradėjo uostyti JAV. Dažniausiai klijus uosto 12-16 metų paaugliai. Pasitaiko ir žymiai jaunesnių. Dažniausiai vyresni paaugliai vėliau nuo klijų uostymo pereina prie alkoholio, retai prie stipresnių narkotikų.

Išvaizda

Toksinai
Uostomųjų medžiagų, kurios yra naudojamos mūsų buityje yra tikrai daug. Pvz.: klijai (Lietuvoje yra labai paplitęs "Moment" klijų uostymas), butano dujos (jos yra žiebtuvėliuose), plaukų lakas, benzinas ir t.t.

Vartojimas

Dažniausiai įvairūs klijai yra supilami į ploną polietileninį maišelį. Šiuo maišeliu yra apgaubiama nosis ir burna, tada yra įkvepiami klijų garai. Taip pat yra daroma ir su benzinu. Benzinas yra vartojamas rečiau negu klijai, nes jis yra laikomas ne "prestižiniu", bet iš bėdos ir jis yra uostomas. Vieno didelio "Moment" klijų indelio užtenka 4 uostytojams, kurie uosto retai. Klijai iš maišelio yra uostomi tol, kol maišelio sienelės sukimba, arba uostytojui pakanka garų dozės. Yra pasitaikę keletas atvejų, kada aerozoliai buvo supurkšti ne į maišelį, bet tiesiai į burną. Tada žmogui užšaldavo burna ir jis mirdavo.

Poveikis

Uostalų poveikis yra panašus į alkoholio poveikį. Uostalai slopina nervų sistemą, žmogus apsvaigsta. Jis pradeda juoktis, jam niekas nerūpi. Žmogui stovint arba einant yra sunku išlaikyti pusiausvyrą. Kartais uostytojams užeina pykčio protrūkiai. Jie gali nebesiorentuoti kur yra, sutrinka jų kalba. Kelias dienas po uostalų vartojimo galima jausti pagirias, gali būti sunku susikaupti.

Šalutinis poveikis

Užsismaukus polietileninį maišelį su uostalais ant galvos galima uždusti. Purškiant įvairius aerozolius į burną žmogus rizikuoja kvėpavimo takų užšalimu. Tokiu atveju žmogus paprasčiausiai nebeprakvėpuoja. Prisiuostęs įvairių uostalų žmogus negali energingai dirbti, nes jo širdis nuo per didelio krūvio gali sustoti. Prisiuostęs uostalų žmogus dažnai praranda įvairius pojučius pvz.: nejaučia šalčio, todėl jis gali stipriai peršalti. Žmogus gali nebesiorentuoti kur jis yra, todėl jam gali įvykti įvairūs nelaimingi atsitikimai pvz.: gali nejausti, kad jis eina per judrią gatvę. Prisiuostęs uostytojas gali prarasti sąmonę ir užspringti savo vėmalais. Dažnai uostantiems žmonėms gali išberti spuogais apie nosį ir burną, jų atmintis pablogėja. Dažnai uostant organizmas pripranta prie uostalų, bet jam rekia vis didesnės dozės. Ilgai uostant yra pažeidžiamos smegenys, inkstai, kepenys. Nustojus uostyti savijauta šiek tiek pagerėja.

Apytikslė kaina

"Moment" klijų tūbelė kainuoja apie 4 litus.

Specifiniai požymiai ir ženklai

Požymiai: stiprus klijų kvapas sklindantis iš burnos ir drabužių; spuoguotumas (ypač aplink nosį ir burną); klijų dėmės ant drabužių; neaiški kalba; elgsena panaši į girto žmogaus.
Ženklai: tuščios klijų tūbelės; polietileniniai maišeliai su klijų likučiais; greitai pasibaigiantys įvairūs aerozoliniai gaivikliai.