Straipsnis

Olandijos nacionalinė narkotikų prevencijos taryba
(LANDELIJK COMITE DRUGPREVENTIE)

Voorzitter: K.F.Gmining, arts. Groene Wetering 24, 3062 PC Rotterdam, tel: (31)-10-453,2154 Secretaris: Jkvr.D.E.de Mareesvan Sweinderen, Waalsdorperweg 285. 2597 HX den Haag, tel/fax: (31)-70- 324.0523 Commissie "Cities against Drugs": mv.E.H.Foppen

 

Narkotikai Olandijoje: esamos padėties analizė

1. Visa Olandijos prieš narkotikus nukreipta politika yra grindžiama prielaida, kad kanapių gaminiai (hašišas ir marichuana) yra sąlyginai saugūs, priskirtini taip vadinamiems “silpnai veikiantiems narkotikams”. Dėl to pagrindinė kova nukreipiama prieš stipriai veikiančius narkotikus (narkotikai, sukeliantys nepriimtiną riziką, tokie kaip heroinas, kokainas, LSD). Olandijos vyriausybė neteikia prioriteto kovai prieš kanapes.

2. Ši prielaida yra klaidinga - ji sąlygoja pavojingas pasekmes. Šiaurės Afrikoje jau daugelį šimtmečių plačiai žinoma liga, vadinama kanabizmu. Egiptas pateikė pasiūlymą įtraukti kanape į pavojingų narkotkų sąrašą. Aštuoneris metus dirbau Maroke apylinkės gydytoju ir pats mačiau kanapių vartojimo padarinius (jis Maroke vadinamas keef). Pažinojau žmones, kurie buvo visiškai sveiki iki kanapių vartojimo, o pradėję jas vartoti vos per kelerius mėnesius susirgdavo kanabizmu: liga, keičiančia charakterį ir elgesį, sąlygojančia aplaidumą mityboje ir aprangoje, atminties susilpnėjimą, atsparumo infekcijoms susilpnėjimą ir t. t.

3. Kanapių sudėtinis elementas yra THC (tetrohidrokanabinolis). Ši medžiaga gerai tirpsta riebaluose, tačiau vandenyje - labai sunkiai. Dėl šios priežasties ją greitai absorbuoja organai, kuriuose gausu riebalų (smegenys, kaulų čiulpai, sėklidės), o pašalinami labai lėtai. Sykį narkotinį preparatą pavartojus, po mėnesio organizme dar galima rasti likusio THC. Tuo atveju, jei kanapės vartojamos reguliariai, organizme kaupiasi THC, o jo didėjantis koncentratas žaloja minėtų organų ląsteles. Žalingas poveikis smegenų ląstelėms, baltiesiems kraujo kūneliams (gaminamų kaulų čiulpuose) ir spermos ląstelėms (gaminamoms sėklidėse) yra pavaizduotas fotografijose.

4. Kanapių dūmuose yra daugiau koncerogeninių medžiagų, nei tabako dūmuose.

5. Olandijos ministrų kabinetas 1995-ųjų metų rugsėjo mėnesio pažymoje pakartotinai teigė, kad nuo aštuntojo dešimtmečio pradžios ir net nuo septintojo dešimtmečio kanapių vartojimas neaugo. Tačiau prieš dešimtmetį tebuvo vos keletas vadinamų “kavos parduotuvių” (jau pačiame pavadinime užslėptas melas), kuriose buvo toleruojamas nedidelio kiekio kanapių pardavimas (vienkartinis pirkimas anksčiau buvo 30 mg, o dabar tik 5 mg). Vyriausybės pažymoje nurodytas “kavos parduotuvių” skaičius (tarp 1100 ir 1200) ir kitų prekybos vietų (900) skaičiu siekia virš 2000. Ar gali būti, kad žymiai padidėja pasiūla, o paklausa stabiliai nekinta?

6. “Kavos parduotuvių” toleravimo faktas leidžia leidžia daryti prielaidą, jog kanapės yra nežalingas narkotikas. Daugeliui jį vartojančių asmenų tai buvo pagrindinė priežastis, paskatinusi pradėti vartoti šiuos narkotikus.

7. Pakantumo “kavos parduotuvėms” priežastimi buvo viltis, kad jos padės atskirti kanapių rinką nuo stipriai veikiančių narkotikų rinkos. Tačiau tai tėra iliuzija, nes narkotikų prekeiviai gatvėse siūlo įsigyti visų įmanomų rūšių narkotikų. Netgi tuo atveju, jei būtų įmanoma atskirti kanapių rinką nuo kitų narkotikų, natūraliai kyla klausimas: kas iš to? Kanapės kai kuriais aspektais yra daug pavojingesnės už heroiną ir kokainą.

8. 1993-ųjų metų ataskaita1 apie piktnaudžiavimą kanapėmis (A) ir naujausia ataskaita2 (B) apie marihuanos vartojimą parodo, kad sparčiai auga mokinių, vartojančių kanapes, skaičius:

A - 1984-1992 m. laikotarpiu: yra vartoję nuo 4.8% iki 13.6%; tebevartoja nuo 2.3% iki 6.5%

B -1990-1995 m. laikotarpiu: yra vartoję nuo 7% iki 17%; tebevartoja nuo 2% iki 9% (iš jų 16-17-mečiai: yra vartoję nuo 12% iki 29%; tebevartoja nuo 5% iki 15%)

9. Remiantis ministrų kabineto pažyma dabar yra 675,000 reguliariai vartojančių kanapes.

10. Ministrų kabinetas, siekdamas apsaugoti "bona fide" (“kavos parduotuves”) nuo tiekėjų iš kriminalinių struktūrų, leidžia gyventojams bute auginti 5 vnt. kanapių. Olandijoje gaminamas hašišas (vadinamas nedenviet) savo sudėtyje gali turėti 4 kartus didesnį THC procentinį kiekį (lyginant su įprastiniu), kadangi jų auginimui naudojamas dirbtinis apšvietimas, kuriuo imituojamas hašišo šalių gamintojų saulėtas klimatas, be to, patys kanapiniai augalai yra genetiškai apdorojami. Valstybės prokuroro 1993 m. metinėje ataskaitoje parašyta: "Pasitelkdamos geriausias Olandijos inovacijų žemės ūkyje tradicijas, kuomet siekiama kiek įmanoma geresnės kokybės gaminiams, skirtiems eksportui, nusikalstamos kanapių augintojų grupuotės sukūrė naują hašišo variantą. Jame THC (aktyviosios dalelės) yra žymiai stipresnės, nei įprastiniame. Forensic laboratorijoje jau buvo užregistruoti 40% THC atvejai. Šio varianto žalingas poveikis gali dėl šios priežasties būti didesnis, lyginant su kai kuriais kitais stipraus povoikio narkotikais." Kabineto pažymoje užsimenama, kad kanapių su dideliu THC kiekiu vartojimas gali baigtis perdozavimu ir panikos priepuoliais.

1 WM. De Zwart, C.Mensink, Alcohol, tabak, drugs en gokken in cijfers, NIAD, Dec.1993

2 Vogels T.Brugman E.van Zessen GJHetgebruik van alcohol, marihuana en XTC door scholieren., TNO Leiden,

11. Tolerantiška Olandijos politika, kuria yra leidžiamas kanapių auginimas namuose, įteisintos “kavos parduotuvės” ir "vartotojų kambariai" (vietos, kuriuose narkomanai gali nebaudžiami varto bet kurios rūšies narkotikus), neapsaugo nuo narkotikų sukeliamos žalos. Tokia politika prieštarauja “Vienintelei Konvencijai” (“Single Convention”). Tokia politika leidžia narkomanams išlaikyti savo žalingus įpročius. Tokia tolerancija sukelia milžiniškas kančiai tiek pačiam narkomanui, tiek jo šeimai, o aplinkiniams - pavojų. Tokia tolerancija kelia grėsmę kaimyninių šalių politikai narkotikų atžvilgiu. Iš viso ar galima tikėtis, kad teisinis blogio pripažinimas gali sąlygoti gerus rezultatus?

12. Ministrų kabinetas taip pat pažymėjo, kad heroinas priskirtinas prie pavojingų ir žalingų įpročių. Tačiau jokie dokumentai neišgydys narkomano, o tai reiškia - priklausomybė išliks visą gyvenimą. Garantija, kad heroinas visada bus prieinamas, yra viena iš paskatų pradėti jį vartoti. Pigių narkotikų pasiūla vien tik padidins jų paklausą3, sukels socialinį chaosą ir narkomanų skaičių, taip pat narkotikais grįstą turizmą. Tačiau yra institucijų, kovojančių prieš narkotikus, patirtis, kuri mums yra įrodymas, kad įmanoma išgydyti net sunkiausią narkomanijos atvejį.

13. Jei mes iš tiesų siekiame sėkmės, tuomet mūsų tikslu turėtų būti visuomenė be narkotikų. Nesvarbu, ar mes kada nors pasieksime šį tikslą. Mes juk negalime palikti šiandieninius narkomanus be gydymo vien dėl to, kad ne visais galime pasirūpinti. Tačiau yra šalių, pavyzdžiui, Švedija, kurioms pavyko.

Štai dėl to mes reomenduojame keturių sudėtinių dalių politiką narkotikų atžvilgiu:

1. Tinkamas informavimas. Tėvus, mokyklas, vaikus būtina supažindinti ir apie hašišo žalą.

2. Narkotikų išstūmimas iš visuomenės. Būtina susitvarkyti ne vien tik su stambiais prekeiviais, bet taip pat ir su narkotikų prekiautojais gatvėje. Tada narkomanui būtų sunku juos rasti.

3. Tinkamas narkomanų gydymas, jeigu reikia, prievartinis, tam specialiai skirtose institucijose, kuriose su jais būtų pagarbiai elgiamasi ir skatinama išmokti darbo, atkurti savigarbą, tapti labiau socialiai motyvuotais, kuomet palaipsniui yra detoksikuojami jų kūnai.

4. Tinkama tolesnė priežiūra. Kiekvienam buvusiam narkomanui rekomenduojama turėti konsultantą, kuris paremtų jį, padėtų surasti darbą, gyvenamą vietą ir kt. Rekomenduojarna tikrinti šlapimą kas savaitę, kad būtų galima atpažinti galimus narkotikų vartojimo recidyvus.

Rotterdam 15 June 1997, K.F.Gunnig, arts. President LCD Groene Wetering 24, 3062 PC Rotterdam, Tel.-0031-10-452.5536, Fax: 0031-10-453.2154

3 Moll HMeerjonge vfrslaafden door goedkope heroine (More addicts with cheaper heroin) NRC Handelsbland,

2-7-92