Straipsnis

ŽALOS MAŽINIMAS

Veinas Rokesas (Wayne J.Roques), JAV Narkotikų kontrolės valdybos (DEA) konsultantas

Frazė ,,žalos mažinimas" skamba nuostabiai.

Tuo pačiu metu ji dvelkia ir šiluma, ir miglomis. Ši koncepcija garsiai aidi nūdienos narkotikų prevencijos politikoje. Kam galėtų nepatikti žalos mažinimas?

Šios politikos šalininkai žalos mažinimą apibrėžia kaip sumažinimą žalos, kurią narkotikus vartojančiam asmeniui sukelia viena panaudota narkotinių medžiagų dozė. Ši koncepcija apima tokias sąvokas kaip “pasirinkto narkotiko vartojimo galimybė”, “atsakingas vartojimas”, “adatų keitimo programos”, “dekriminalizavimas” bei “legalizavimas”, “narkotikų platinimas”, taip pat teiginius, jog iš esmės yra žalingi ne narkotikai, o piktnaudžiavimas jais; kad narkotikų vartojimas yra neišvengiamas reiškinys, todėl reikia sudaryti tinkamas sąlygas vartojimui ir taip sumažinti narkotikų daromą žalą ir t. t. Plačiajai visuomenei yra žinoma, jog Šveicarijos vyriausybė, rimčiausia šios koncepcijos šalininkė, nuo 1995 m. liepos 1 dienos kalėjimuose pradėjo heroino dalinimo programą. (Kyla klausimas: kas tai - žalos mažinimas ar žalos darymas?)

Neginčijamai nustatyta, jog asmenys, vartojantys tam tikras narkotikų rūšis (kaip pavyzdį galima paminėti heroiną arba ,,kreką" (kokainą), nėra pajėgūs normaliai prisitaikyti prie visuomeninio gyvenimo ritmo, pavyzdžiui, negali dirbti. Todėl žmones, pasirinkusius vartoti šiuos narkotikus, mums teks maitinti, rengti, suteikti prieglobstį, ir dar duoti jiems narkotikų. Nejaugi galvojama, kad dauguma narkomanų vieną rytą pabus, nusižiovaus ir nuspręs, kad metas suvalgyti šaltą kalakutą, abejingai praeiti pro heroino ir kokaino dalinimo kliniką, ir išdidžiai įžengus į jų mėgstamiausią reabilitacijos centrą, pradėti naują gyvenimą be narkotikų?

Žalos mažinimas kartais yra pakeičiamas sąvoka ,,galimybių suteikimas". Daugelį metų mes įtikinėjome narkomanų šeimas ir draugus, kad jie turi pašalinti bet kokią galimybę vartoti narkotikus. Ar mes klydome? Tai gal reikėtų paprasčiausiai padėti narkomanams vartoti narkotikus, retkarčiais paprašant juos apgalvoti savo elgesį? Aš taip nemanau.

Žalos mažinimas yra tik dar viena narkotikų legalizavimo šalininkų audžiama rafinuota intriga, kurios pagalba visuomenę būtų galima nuvesti prie galutinio tikslo - narkotikų legalizavimo. Tai Trojos arklys: atverkite vartus ir legalizavimas bus pirmas punktus darbotvarkėje. Straipsnyje, išspausdintame 1994 m. gruodžio mėnesio leidinio “Drug Policy Report” (,,Informacija apie narkotikų politiką") numeryje pasakojama, jog Etanas Nadelmanas (Ethan Nadelman), Lindesmito (Lindesmith) centro direktorius, dalyvaujantis narkotikų politikos tyrimų grupėje, kreipėsi į žmones, susirinkusius Džordžo Sorošo - milijardieriaus, dosniai remiančio grupes, pasisakančias už ,,alternatyvią narkotikų politiką" (kitaip sakant dekriminalizavimą ir legalizavimą) - namuose. Nadelmanas savo klausytojams aiškino, kad žalos mažinimo sąvoka yra svarbus tarpinis žingsnis link narkotikų legalizavimo. ,,Drug Policy Report" leidinio teigimu, Nadelmanas pareiškęs: ,,Esu didelis žalos mažinimo entuziastas. Šitaip narkotikų vartojimo kontrolė tampa efektyvesnė, tačiau būtina laikytis mūsų sąlygų.". Rašoma, kad jis ragino narkotikų legalizavimo aktyvistus reikalauti ,,geresnės, humaniškesnės ir jautresnės narkotikų politikos".

Si klaidinanti politikos kryptis skatina, o ne mažina narkotikų vartojimą. Ar rimti prevencijos ir gydymo specialistai turi rinktis žalos mažinimo kryptį? Mano atsakymas būtų garsus ir aiškus - NE !

Tekstas parengtas pagal publikaciją leidinyje ,,Alcohol and Drug Abuse Weekly", 1995 12 18

Vertimą redagavo Ramūnas Trimakas